CZYTELNICTWO miejskie

miejska biblioteka publiczna im. poli gojawiczyńskiej

1 534

Liczba aktywnie wypożyczających czytelników w 2022 r.

49 618

Liczba wypożyczeń książek w 2022 r.

3 737

Liczba wypożyczeń czasopism nieoprawnych w 2022 r.

2 868

Liczba wypożyczeń audiobooków w 2022 r.

Dotacja podmiotowa dla Biblioteki Publicznej w 2022 r.:

420 000

-2,33%

do roku 2021

oferta publikacji online

Mieszkańcom Podkowy Leśnej, którzy należą do grona Czytelników Biblioteki podkowiańskiej umożliwiono w 2022 r. dostęp do publikacji, audiobooków i ebooków przy użyciu platformy EmpikGo. Do dyspozycji czytelników przekazano ofertę obejmującą:

wydarzenia

Międzynarodowe Spotkanie Wielkanocne 

Urząd Miasta, CKiIO Podkowa Leśna oraz Biblioteka zorganizowali wspólnie 16 kwietnia na łące przed Pałacykiem Kasyno, Międzynarodowe Spotkanie Wielkanocne, mające na celu integrację mieszkańców Podkowy Leśnej z przybyłymi z Ukrainy gośćmi. Były tradycyjne wypieki, potrawy polskie i ukraińskie (część z nich przygotowana przez mieszkańców), malowanie pisanek przez dzieci, malowanie buziek, szukanie w parku upominków od Zajączka , a także konkurs na najlepsze ciasto wielkanocne. Miejska Biblioteka Publiczna przedstawiła polskie zwyczaje wielkanocne pokazując wystawę będącą ilustracją odczytanych podczas spotkania tekstów (w języku polskim i ukraińskim). Było też dużo dobrych życzeń i wzajemnej serdeczności.

Zdjęcie mężczyzny z książką.
Zdjęcie sztalug z plakatami.
Zdjęcie przedstawia malowanie jajek.

II plenerowy podkowiański turniej szachowy

Biblioteka podkowiańska przy współpracy z Urzędem Miasta i partnerami zorganizowała 18 czerwca 2022 r. w Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej II Plenerowy Podkowiański Turniej Szachowy

Część stricte turniejowa przysporzyła młodym szachistom wielu emocji, które można było zobaczyć podczas zaciętych potyczek szachowych, a także obserwując wzruszenie podczas ogłaszaniu werdyktu  Jury. Dla wielu uczestników były to pierwsze w życiu profesjonalne rozgrywki szachowe. Dla uczestników niezwykle ważne było to, iż odbyły się one pod auspicjami Polskiego Związku Szachowego, który sygnował dyplomy dla zwycięzców. Za stronę merytoryczną odpowiedzialni byli: Sędzia główny, trener szachowy Jarosław Kowalewski. Spiritus movens całego przedsięwzięcia był Artur Niedziński Z-ca Kierownika Referatu Planowania i Rozwoju Miasta. 

Podczas obrad Jury zgromadzeni uczestnicy turnieju, widzowie i czytelnicy Biblioteki podkowiańskiej mieli możliwość wysłuchania prezentowanych w mistrzowskiej interpretacji aktorów i lektorów Bożeny Furczyk i Marcina Popczyńskiego dwóch tekstów nawiązujących do historii Podkowy Leśnej. Biografii (autorstwa Zofii Broniek) Bogdana Skaradzińskiego - Honorowego Obywatela Podkowy Leśnej - publicysty, pisarza, niezależnego działacza społecznego, wieloletniego Redaktora miesięcznika "Więź”, więźnia politycznego, Prezesa Komitetu Pomocy Bliźniemu w kościele w Podkowie Leśnej, Odznaczonego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, nagrodzonego nagrodą kulturalną "Solidarności”, nagrodą Jerzego Łojka za książkę "Polski Rok 1919”, wyróżnionego honorowym odznaczeniem "Mecenasa Kultury” za działalność na terenie Powiatu Grodziskiego oraz opisanej przez Małgorzatę Wittels historii willi IRAMBO należącej do sławnej przedwojennej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej. 

Plakat "II plenerowy podkowiański turniej szachowy".
Zdjęcie dzieci przy stolikach z szachami.
Zdjęcie kobiety i mężczyzny przy stoliku.

festiwal otwarte ogrody

Festiwal Otwarte Ogrody to wydarzenia, które odbyły się w plenerowej „Czytelni pod Modrzewiami” (przy wsparciu Urzędu Miasta, Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich oraz Fundacji Vegemisja) w ogrodzie Biblioteki:

Plakat "Pokaz łuczniczy".
Plakat "Ogród literacki. Spotkanie autorskie z Wojciechem Koronkiewiczem".
Plakat "Ogród literacki. Spotkanie z Dżennetą Bogdanowicz"

narodowe czytanie

Biblioteka zrealizowała kolejną edycję Narodowego Czytania, które lekturą fragmentu tekstu uświetnił Burmistrz Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej - Artur Tusiński. Akcja promocji czytelnictwa odbyła się tradycyjnie w pierwszą sobotę września i zgromadziła wielu miłośników klasyki polskiej i przyjaciół Biblioteki podkowiańskiej. Podczas tej edycji czytano "Ballady i romanse". 

W 1822 r. ukazały się "Ballady i romanse", które dały początek polskiemu romantyzmowi. Z okazji 200. rocznicy tego wydarzenia rok 2022 został ustanowiony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Z tej okazji dzieło Adama Mickiewicza było prezentowane w ramach Narodowego Czytania w całym kraju.

Czytanie zainaugurował Burmistrz Miasta, a zaraz po nim wystąpili Bożena Furczyk oraz Marcin Popczyński. Nie obyło się też bez wzruszeń, gdyż wspaniała interpretacja tekstu Wieszcza przeszła najśmielsze oczekiwania słuchaczy.

Zdjęcie mężczyzny czytającego książkę.
Zdjęcie mężczyzny i kobiety czytających książkę.

projekty dedykowane

Dyplom Małego Czytelnika.

mała książka - wielki człowiek

Celem organizatora, jak co roku, jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Instytut Książki w ramach projektu „Mała książka - wielki człowiek" od 2017 r. za pośrednictwem partnerów, do których grona należy Biblioteka podkowiańska, zachęca rodziców dzieci w wieku przedszkolnym do zapisania swoich pociech do biblioteki. Dzieci podczas pierwszej wizyty otrzymują pakiet startowy w postaci przypinki, książeczki, zakładki i karty plastikowej z miejscami na naklejki. Podczas każdej kolejnej wizyty dziecka, połączonej z wypożyczeniem przynajmniej jednej książki, dziecko otrzymuje naklejkę, a po uzbieraniu 10 - dyplom.

Biblioteka nie tylko przy tym projekcie współpracuje z przedszkolami (m.in. Miejskim im. Krasnala Hałabały, Niepublicznym Montessorii, Moim Przedszkolem) dla których prowadzimy cykliczne zajęcia czytelniczo-biblioterapeutyczne. 

Zdjęcie dzieci przy regale z książkami.
Zdjęcie rąk trzymających kartę.

współpracA

Biblioteka współpracuje także ze Szkołą Podstawową im. Bohaterów Warszawy w Podkowie Leśnej, której uczniowie zdobywającą szlify czytelnicze w Bibliotece podkowiańskiej, także w ramach wolontariatu (podobnie jak uczniowie lokalnych szkół niepublicznych).

Uczniowie szkoły samorządowej korzystają też na co dzień z ponad 700 egzemplarzy, głównie lektur szkolnych, przekazanych do biblioteki szkolnej jako depozyt.

Wśród partnerów znajdują się też organizacje pozarządowe tj. Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej, Fundacja VEGEMISJA czy Fundacja Wspierania Zrównoważonego Rozwoju, w której projekcie pn. "Sieć na Kulturę" udział wzięły dzieci polskie i ukraińskie od 10 roku życia.

Biblioteka posiada też stałą współpracę ze Środowiskowym Domem Samopomocy KSNAW - od lat prowadzone są cykliczne zajęcia biblioterapeutyczne dla podopiecznych.

Natomiast pod egidą Instytut Książki odbywają się cotygodniowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, w których uczestniczą amatorzy literatury i dyskusji.

Logo "Dyskusyjny Klub Książki".
Zdjęcie budynku biblioteki.

wolontariat

Grafika przedstawia kolorowe dłonie.

Biblioteka podkowiańska, korzysta z pomocy Wolontariuszy. W roku 2022 r. było to ok. 30 osób. W tym roku pojawiła się zdecydowanie większa grupa osób dorosłych, których pomoc jest bardzo cenna ze względu na już wyrobione prawidłowe nawyki dotyczące pracy wymagającej skrupulatności i systematyczności. Natomiast podczas wykonywania prac pomocniczych młodzi ludzie uczą się systematyczności, przestrzegania zasad i w praktyce poznają pozytywne skutki konsekwentnych działań. Biblioteka to miejsce, które ze względu na hierarchiczny układ gromadzonych i udostępnianych zbiorów wymaga systematyczności i dokładności podczas wykonywania nawet tak podstawowych prac jak np. porządkowanie w układzie chronologicznym poszczególnych tytułów prenumerowanych czasopism. Podkreślenia wymaga fakt, iż nadzór nad wolontariuszami to dodatkowe obowiązki dla dyrekcji placówki, gdyż często młodzi ludzie z trudem wdrażają się i wymaga to poprawek i korygowania wykonywanych przez nich czynności. Jednak kontakt młodzieży z książką powoduje, mimo pierwotnie często dość obojętnego stosunku do lektury, wzrost zainteresowania czytelnictwem i docelowo wpływa na poprawę kompetencji językowych i wiedzy ogólnej, co stanowi ogromną wartość dodaną. Dzięki wolontariuszom  do końca 2022 roku obłożono ponad 3.000 książek.