DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wydatki na kulturę w 2022 r.

1 670 006

+0,05%

do roku 2021

działania Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w 2022 r.

Działo się...

wydarzenia w przestrzeni podkowy leśnej

XVIII FESTIWAL OTWARTE OGRODY

Kolejna odsłona najbardziej rozpoznawalnej imprezy podkowiańskiej, której celem jest integracja mieszkańców oraz promocja lokalnych artystów i zasobów kulturowych, odbyła się 10–12 czerwca, powracając po pandemii do letniego terminu. Zainaugurowała ją prezentacja Doroty Seweryn-Puchalskiej „Kolonie artystyczne – niekończąca się opowieść” – o szczególnych miejscach w Europie zamieszkiwanych przez twórców, połączona z wernisażem wystawy „Kolonia artystyczna Podkowa Leśna”, stanowiącej przegląd prac artystów związanych z Podkową. Jak co roku mieszkańcy otworzyli swoje prywatne ogrody, w których we współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami zorganizowali koncerty, wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii i mody, warsztaty, spacery tematyczne, spektakl teatralny, pokaz filmu, spotkania autorskie. Tym razem dzięki licznym wystawom prac plastycznych Podkowa stała się na trzy dni prawdziwą galerią sztuki pod chmurką, nawiązując do idei kolonii artystycznej. 


W Festiwalu wzięły też udział lokalne instytucje kultury, szkoły i prywatne galerie sztuki. Na zakończenie odbyły się przed Pałacykiem Kasyno koncerty zespołu Werchowyna i Orkiestra Galicja, prezentujące m.in. muzykę Ukrainy, a także tradycyjna już potańcówka na dechach. Festiwal wsparli finansowo lokalni przedsiębiorcy. CKiIO było organizatorem części wydarzeń i koordynatorem Festiwalu, zajmując się pozyskiwaniem środków, promocją, logistyką i obsługą techniczną. Ogółem odbyło się 41 wydarzeń festiwalowych, które zgromadziły liczną publiczność (ok. 3.000 uczestników) – zarówno z Podkowy, sąsiednich miejscowości, jak i gości z całego Mazowsza. 

Zdjęcie osób na wystawie plenerowej.
Zdjęcie widowni oglądającej występ muzyczny.
Zdjęcie tańczących par.
Zdjęcie wystawy w plenerze.
Zdjęcie osób siedzących na krzesłach przed budynkiem.

POLSKO-UKRAIŃSKI MUZYCZNY PIKNIK CHARYTATYWNY

W czerwcu zorganizowano charytatywny koncert dla Ukrainy w formule muzycznego pikniku na skateparku. Artyści wystąpili społecznie. Ukraińskie współmieszkanki ugotowały zupę z warzyw dostarczonych przez OSP Biskupice. Przy okazji koncertu rekomendowano wpłaty na konto pozostające w dyspozycji Burmistrza Podkowy Leśnej, przeznaczone na wsparcie Ukrainy. Zagrały polskie i ukraińskie zespoły: Bands 27, Brava, ukraińskie sety DJ-skie, 2Jang & ghostyozzy. Współorganizatorem i sponsorem imprezy był Le Coeur – naturalne dermokosmetyki. 

Zdjęcie dziewczynki w stroju wiosny.
Zdjęcie osób oglądających występ.
Zdjęcie artysty z mikorfonem.

ŚWIĘTO PODKOWY (DZIEŃ MIASTA OGRODU PODKOWA LEŚNA)

W ramach obchodów przypadającej 9 kwietnia rocznicy powstania w 1925 r. miasta odbyło się, jak co roku, wiele wydarzeń:

Plakat "DZIEŃ MIASTA OGRODU PODKOWA LEŚNA".
Zdjęcie mężczyzny i kobiety z różami.

EKO-MAJÓWKA

8 maja 2022 r. odbyła się EKO-Majówka przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem LGD „Zielone Sąsiedztwo”. Na stoiskach wystawcy prezentowali naturalne kosmetyki, wymieniano się roślinami, można było kupić zdrowe warzywa od gospodarstwa Wojciechówka, należącego do sieci RWS (rolnictwo wspierane przez społeczność). Niewątpliwą atrakcją okazało się stoisko z ulem i miodami. Odwiedzający dostawali torebki z nasionami do wysiewu „kwietnych łąk” oraz miododajne rośliny do wysadzenia w ogrodach i na balkonach. Ponadto można było wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, związanych z tematem zdrowego, dobrego życia (tai chi, qigong, mindfulness, automasaż, śpiew naturalny). Dzieci uczestniczyły w zajęciach malarskich, a wszyscy zajadali się ukraińskimi przysmakami. Panowała miła, sąsiedzka, a jednocześnie kameralna atmosfera, sprzyjająca wzajemnemu poznaniu się i wymianie wiedzy i doświadczeń, nie tylko w ekotematach. 

Plakat EKO-MAJÓWKA.
Zdjęcie osób przy stoliku z ulem i miodem.
Zdjęcie osób wykonujących ćwiczenia gimnastyczne.

PODKOWIAŃSKI DZIEŃ DZIECKA

29 maja 2022 r. odbył się Dzień Dziecka. Tym razem prezentem dla wszystkich (dzieci i rodziców) był koncert zespołu CZEREŚNIE, który słynie z dobrego repertuaru i umiejętności nawiązywania znakomitego kontaktu z publicznością. Dodatkową atrakcją były duże bańki mydlane oraz występ tancerek ukraińskich (Mamy i Córki), czasowo przebywających w Podkowie Leśnej. Publiczność dopisała – bawiło się około 220 osób.

Zdjęcie dzieci z bańkami mydlanymi.
Zdjęcie dzieci na koncercie.

WIELOKULTUROWY PIKNIK RODZINNY

W ostatnią czerwcowa niedzielę (26 czerwca) wspólnie z Fundacją dla Wolności  CKiIO zorganizowało – w ramach projektu „Przystanek Świetlica” – piknik integracyjny z udziałem dzieci i dorosłych przebywających w Ośrodku Recepcyjnym w Dębaku. Było mnóstwo plenerowych atrakcji: wielkie bańki, fotobudka, dmuchańce, warsztaty kuglarskie. Dzieci tworzyły mural i uczestniczyły w licznych warsztatach artystycznych, obejrzały spektakl Na wozie w wykonaniu Teatru Zaułek Animacji. Impreza wypełniona atrakcjami przyciągnęła dużych i małych nie tylko z Podkowy Leśnej, lecz także z okolicy. Wzięło w niej udział około 200 osób. 

Zdjęcie osób oglądających występ.
Zdjęcie obrazów.

SĄSIEDZKI PIKNIK INTEGRACYJNY

W ramach projektu „3 K” (Kompetencje, Kreatywność, Kobiecość), realizowanego przez Stowarzyszenie LGD „Zielone Sąsiedztwo”, 4 września odbyła się impreza plenerowa wypełniona aktywnościami atrakcyjnymi nie tylko dla kobiet, jak: warsztaty tworzenia perfum, pokaz filmu stworzonego dla dzieci w ramach ART-warsztatów, pokaz karate i capoeiry oraz teatr dla dzieci Sokrates w piaskownicy Teatru MAŁE MI, który zgromadził ponad 100-osobową widownię.

Zdjęcie dzieci w parku.

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

Organizowany co roku w pierwszy lub drugi weekend września cykl imprez promujących lokalne i europejskie dziedzictwo kulturowe. W jego ramach odbyły się:

Zdjęcie sztalugi z plakatem.
Zdjęcie dzieci podpisujących kartki.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W 2022 r. zostało uczczone grą miejską „Misja Niepodległość” – skierowaną szczególnie do rodzin z dziećmi. Wzięło w niej udział około 140 osób – aż 26 rodzinnych ekip z dziećmi w wieku od 2 do 12 lat, a także harcerze i zuchy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy jako wolontariusze. Uczestnicy otrzymali zadania nawiązujące do historii Polski bądź Podkowy, spełniające funkcję edukacyjną poprzez rodzinną zabawę i rywalizację. Integrację zapewniło wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych na zakończenie gry. Organizację wydarzenia wsparli liczni partnerzy: obok wymienionej już Szkoły Podstawowej – Miejska Biblioteka Publiczna im. P. Gojawiczyńskiej, Galeria IMPULS Anny Bentyn, Szczep I Podkowiańskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych, aktorzy Teatru Otwartego, a także lokalne firmy, które ufundowały nagrody dla uczestników: Księgarnia w Podkowie Leśnej, Delikatesy Basia, Delikatesy Podkowa, Studio Urody Komaneka, Cukiernia Duet.

Zdjęcie dzieci oglądających wystawę.
Zdjęcie osób z flagami Polski, siedzące w sali.
Plakat "JARMARK WIOSENNO-WIELKANOCNY".

JARMARK WIOSENNO-WIELKANOCNY

Centrum było partnerem wydarzenia prezentującego sztukę i rękodzieło twórców z Podkowy Leśnej i okolic, organizowanego przez podkowiańską Galerię Impuls Anny Bentyn; wsparło jarmark technicznie i organizacyjnie.

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Kiermasz stanowił efekt współpracy z Urzędem Miasta Podkowa Leśna. Z budżetu CKiIO zorganizowano i sfinansowano całą logistykę imprezy w postaci transportu 12 domków wystawowych oraz kilku namiotów eventowych, ich montażu i demontażu, elektryczności, nagłośnienia, oświetlenia, podstawowego wyposażenia. Ponadto zapewniono oprawę artystyczną w postaci pieśni świątecznych. 

Zdjęcie figurek aniołów.
Zdjęcie grupowe dzieci i Św. Mikołaja.
Zdjęcie dziadka do orzechów.

30 FINAŁ WOŚP

Jak co roku Centrum włączyło się do współorganizacji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy razem z Podkowiańskim Liceum Ogólnokształcące nr 60, Szkołą Podstawową im. Bohaterów Warszawy oraz Szkołą Podstawową nr 2 im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej. Ze względu na obowiązujące przepisy pandemiczne odbył się on online. Również zdalnie zainteresowani uczestniczyli w licytacji. Darczyńcami byli m.in: Mariusz Wilczyński, Beata Wróblewska, Joanna Bator i Katarzyna Gacek. Udało się zebrać 35.425,28 zł.

Wolontariusze 30 FINAŁ-u WOŚP.

POTAŃCÓWKI NA DECHACH

Po okresie pandemii możliwość spotkania w nieformalnej atmosferze przy muzyce zyskała na znaczeniu. Szczególnie lubiane są imprezy „na dechach” przed Pałacykiem, nawiązujące do tradycji zabaw z początków istnienia Podkowy. Tradycyjnie na zakończenie Festiwalu Otwarte Ogrody odbywa się potańcówka przy muzyce na żywo. Tym razem muzykę tradycyjną zaproponowała Orkiestra Galicja. Latem zagrali Nicponie i DJ Piotr. W maju odbyło się spotkanie grup tańców w kręgu z Podkowy Leśnej, Brwinowa i Milanówka. W lipcu, w tym samym gronie, świętowaliśmy Dzień Tańców w Kręgu w Milanówku.

Plakat "POTAŃCÓWKA Z ZESPOŁEM".
Plakat "POTAŃCÓWKA NA DECHACH".
Plakat "Potańcówka - Teściowa śpiewa".

SPOTKANIA AUTORSKIE I WSPOMNIENIOWE

Spotkania te poza walorem poznawczym pełniły też często funkcję integrującą lokalną społeczność z Podkowy i okolic.   

Plakat „Kicior. Spotkanie przyjaciół”.
Plakat "Motyl w środku zimy".

STWORZONO W PODKOWIE LEŚNEJ

W celu promocji Podkowy Leśnej, a jednocześnie lokalnych twórców i rzemieślników, odbył się nabór wniosków o przyznanie prawa używania logo promocyjnego „Stworzono w Podkowie Leśnej” oraz posiedzenie kapituły, w której obok przedstawicieli Urzędu Miasta i CKiIO zasiedli mieszkańcy Podkowy – eksperci w dziedzinie sztuk wizualnych i dizajnu. Przyznano prawo używania logo promocyjnego Marcie Krasnej-Kornak z Pracowni Ceramiki M2K.

Plakat "STWORZONO W PODKOWIE LEŚNEJ".
kolaż zdjęć.

DZIAŁALNOŚĆ UNIWERSYTETU OTWARTEGO "POKOLENIA" w 2022 roku

Uniwersytet Otwarty „Pokolenia” to kompleksowa oferta dla dorosłych, głównie seniorów. Od początku jego istnienia (2016 r.) dniem spotkań jest środa (godz. 11.00). Spotkania mają formę wykładów, warsztatów, pokazów filmowych i teatralnych oraz „eskapad kulturalnych”. Tematyka wykładów (średnia frekwencja: 35 osób) dotyczy głównie historii i szeroko pojętej kultury, zgodnie z zainteresowaniami słuchaczy. Nowa formą, którą zainicjowano we wrześniu, są comiesięczne, czwartkowe „Spotkania z muzyką”, czyli koncerty i prelekcje tematyczne w wykonaniu artystów z Filharmonii Narodowej. Cykl cieszy się ogromną popularnością (średnia frekwencja: 50 osób). 

W 2022 r. pod marką UOP zorganizowanych zostało 38 wydarzeń (nie licząc zajęć stałych). Oferta zajęć stałych obejmuje: tańce integracyjne, brydż, plastykę, „TY i IT” – porady z zakresu nowych technologii, naukę języków (angielski i rosyjski). Dodatkowo, dzięki współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, ofertę wzbogaciły gimnastyka, tai chi, Akademia Pamięci. Oddolną inicjatywą jest Salonik Gier, czyli możliwość zagrania w planszówki. W zajęciach poszczególnych sekcji bierze udział od 5 do 15 osób. Dynamicznie rozwija się sekcja brydżowa, organizująca cotygodniowe rozgrywki oraz turnieje. W strukturach UOP działa także Teatr Otwarty. W sumie z propozycji UOP korzysta na stałe około 100 osób. 

Wiele wydarzeń powstaje dzięki uczestnictwu UOP w różnych projektach z innymi instytucjami (w tym stowarzyszeniami i fundacjami). Od kilku lat jako „Uniwersytet przyjazny Ziemi” istnieje współpraca z Fundacją Ziemia i Ludzie, która w roku 2022 zaprosiła Uniwersytet do udziału w projekcie „Mokradła = woda, życie, klimat”. Cztery wykłady w mijającym roku były realizowane w ramach „Pakietów edukacyjnych dla mazowieckich seniorówˮ, z budżetu województwa mazowieckiego. Dzięki współpracy z Warszawską Opera Kameralną można było operobusem, finansowanym przez Urząd Marszałkowski, udać się na koncerty muzyki klasycznej do Filharmonii Narodowej i Zamku Królewskiego. Na jeden z wyjazdów bilety zafundowało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Zielone Sąsiedztwo”. 

Od roku 2022 oferta programowa UOP (w zakresie wykładów) jest przygotowywana na każdy miesiąc (a nie semestr) w cyklu od stycznia do czerwca i od września do grudnia. Opłata za miesiąc udziału we wszystkich aktywnościach wynosi 40 zł, za udział w pojedynczym wydarzeniu – 10 zł.       

Zdjęcie osób zebranych w sali z fotografiami.

wydarzenia artystyczne: teatr, KINO, wystawy, koncerty

TEATR w podkowie leśnej

TEATR OTWARTY

Teatr Otwarty – stanowi część działalności Uniwersytetu Otwartego POKOLENIA i od samego początku prowadzi go Joanna Cichoń-Dąbrowska. W roku 2022 grupa pracowała nad sztuką "Pierścień i róża" według W. Thackeraya. Premiera odbyła się w październiku i była wielkim sukcesem (około 200 osób na widowni!). Obecnie grupa teatralna liczy około 25 osób.

Zdjęcie aktor w strojach teatralnych.

NIEFORMALNA GRUPA TEATRALNA „MIĘDZY SŁOWAMI” 

Nieformalna Grupa Teatralna „Między Słowami” to podkowiański teatr amatorski, z którym ściśle współpracuje CKiIO, afiliowany przy Stowarzyszeniu Związek Podkowian. W minionym roku grupa wystawiła w Centrum dwa spektakle: dwukrotnie "Kraksę" według F. Dürrenmatta w reż. Marcina Masztalerza i "Niezapomnianą" według scenariusza i w inscenizacji Beaty Tarłowskiej (opieka artystyczna: Andrzej Precigs). Oba zostały ciepło przyjęte przez podkowiańską publiczność.


TEATR POLSKA

Teatr Polska tp projekt Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego, skierowany do domów kultury i innych instytucji w mniejszych miejscowościach, które chcą do siebie zaprosić zespoły teatralne z ciekawymi spektaklami. Wcześniej istnieje możliwość spotkania z ich twórcami. Instytut (ze środków MKiDN) finansuje koszty honorariów, instytucja zapraszająca pokrywa koszty noclegów, wyżywienia i transportu. Jest to duże wsparcie finansowe, które umożliwia zaprezentowanie lokalnej publiczności ciekawych przedstawień o różnorodnej tematyce. I tak w ramach projektu gościliśmy Fundację Mikro Teatr z "Faktorią przyjemności" (o fabryce czekolady Wedla) oraz Adama Walnego z Instytutu Teatru Przedmiotu z "Kobietą z wydm" (na podstawie książki japońskiego pisarza Abe Kobo o tym samym tytule). Publiczność doceniła te dwa, bardzo różne spektakle, zwłaszcza że formuła przewiduje spotkanie z aktorami i twórcami, co czyni ją jeszcze bardziej wartościową i atrakcyjną dla widzów. 

Zdjęcie występu na scenie.
Zdjęcie występu na scenie.

TEATR I MY 

Niedzielny cykl spektakli dla dzieci w wieku przedszkolnym. W 2022 r. wystąpiły cztery zespoły (Teatr pod Orzełkiem, Fundacja Zaułek, Teatr Małe MI i amatorski teatr T-Art). Teatralne spotkania cieszą się ogromna popularnością (100–120 osób na widowni). Dwa z pięciu spektakli odbyły się w plenerze, przyciągając jeszcze liczniejszą publiczność. Cykl realizowaliśmy we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Podkowie Leśnej.        

NIEDZIELA Z KULTURKĄ 

Niedziela z Kulturką to uzupełnienie propozycji teatralnych, przygotowane w atrakcyjnej formie Pokoju Zagadek przez Fundację Sofijka. Dzieci wraz z rodzicami odkrywały postaci, które tworzyły historię Polski i świata. Zabawa edukacyjna wciągała zarówno dzieci, jak i dorosłych.  

kino w podkowie leśnej

W roku 2022 projekcje kinowe odbywały się w dwóch cyklach: KINO PLENEROWE oraz KINO „3 K”.

Pierwszy cykl obejmował cztery filmy fabularne, pokazywane w plenerze pod Pałacykiem. Dwa z pokazów musieliśmy przenieść do sali ze względu na pogodę. Drugi cykl realizowaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem LGD „Zielone Sąsiedztwo” (projekt „3 K”: Kompetencje, Kreatywność, Kobiecość). Zaprezentowaliśmy pięć filmów w formule DKF-u (wstęp przed filmem i prowadzona przez specjalistę dyskusja po projekcji). Spotkania odbywały się przy stolikach, kawie i herbacie. Pomysł spotkał się z ogromnym uznaniem publiczności, której liczebność rosła z pokazu na pokaz.       

Poza tym odbyła się projekcja filmu dokumentalnego "Życie już takie jest – śladami Władysława Turowskiego" w reżyserii Klary Kopcińskiej.  

Na wszystkie pokazy filmowe wstęp był wolny, co czyniło tę propozycję jeszcze bardziej atrakcyjną i dostępną dla mieszkańców. 

wystawy w podkowie leśnej

GALERIA KASYNO I GALERIA ŚWIERKOWA 

Misją galerii CKiIO jest popularyzacja sztuki przez jej prezentację – prowadzenie działalności wystawienniczej i edukacyjnej, przedstawianie artystów związanych z Podkową. Działania te zarówno służą wspieraniu lokalnych twórców (wystawy indywidualne), promocji Miasta Ogrodu, jak i mają charakter integrujący środowisko artystyczne (projekt Podkowiańska Kolonia Artystyczna). Stałym elementem jest współpraca z podkowiańskimi galeriami sztuki. 

Plakat „Memory Game – Piotr Gago & Le" retour – Neil Milton” .
Zdjęcie kobiety i mężczyzny.



„Memory Game – Piotr Gago & Le" retour – Neil Milton” 

STYCZEŃ 2022 

Piotr Gago – rysunek i malarstwo.


Plakat „1.000 km na nartach 1.02. – 23.02.1927 Suwałki–Howerla – rajd narciarski studentów Państwowego Instytutu Wychowania Fizycznego – PIWF w 95 rocznicę rajdu”.
Zdjęcie mężczyzny z mikrofonem oraz kobiety.


„1.000 km na nartach 1.02. – 23.02.1927 Suwałki–Howerla – rajd narciarski studentów Państwowego Instytutu Wychowania Fizycznego – PIWF w 95 rocznicę rajdu”


LUTY 2022

Plakat "Green and White” - Piotr Łukasiewicz.
Zdjęcie osób zebranych na wernisażu.

"Green and White” - Piotr Łukasiewicz


LUTY/MARZEC 2022 

Plakat Dzień Miasta Ogrodu Podkowa Leśna.
Zdjęcie uśmiechniętej kobiety.

„Malarstwo – wystawa Agnieszki Mitury”

KWIECIEŃ 2022 

Wystawa w ramach obchodów Dnia Miasta Ogrodu Podkowa Leśna.

Plakat Kolektyw Artystyczny Wspólny Mianownik".
Zdjęcie osób zebranych na wystawie malarskiej.

„Znaczenia przestrzeni” 

MAJ 2022

Wystawa zbiorowa Kolektywu Artystycznego Wspólny Mianownik. Grupa prezentowała wcześniej swoje prace będące pokłosiem pleneru malarskiego w Pałacyku Kasyno podczas Festiwalu Otwarte Ogrody 2021. 

Plakat "„Maraton ze sztuką”".
Zdjęcie osób z transparentami.

Maraton ze sztuką”

MAJ/CZERWIEC 2022

Wystawa i obchody 50-lecia działalności artystycznej Małgorzaty Serwatki-Kopacewicz, we współpracy z Galerią Imuls Anny Bentyn i Galerią Ikikata Art. Katarzyny Plichty-Szwarc.

Plakat "„RETURN TO MYSELF / POWRÓT DO SIEBIE”".
Zdjęcie kobiet.

„RETURN TO MYSELF / POWRÓT DO SIEBIE”

CZERWIEC 2022

Wystawa malarstwa Beaty Sachiko Kamoji.

„Kolonia Artystyczna Podkowa Leśna”- plakat.
Zdjęcie rozmawiających ze sobą osób.

„Kolonia Artystyczna Podkowa Leśna”

CZERWIEC/LIPIEC/SIERPIEŃ 2022

Wystawa zbiorowa artystów sztuk wizualnych. Partner: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.

Zdjęcie osób na wystawie fotograficznej.
Zdjęcie mężczyzny oglądającego wystawę fotograficzną.

„Skansen w Pirogowie koło Kijowa”

CZERWIEC 2022

Wystawa fotografii Tadeusza Baruckiego, architekta, dokumentalisty architektury, mieszkańca Podkowy.

Plakat „Spotkanie z Misią Łukasiewicz".
Zdjęcie osób siedzących na krzesłach w sali.

Spotkanie z Misią Łukasiewicz

SIERPIEŃ 2022

Promocja pierwszego albumu i wystawa malarstwa.

Plakat "Jerzy Znamierowski ".
Zdjęcie mężczyzny oglądającego wystawę.

Jerzy Znamierowski 

WRZESIEŃ-LISTOPAD 

Prezentacja twórczości zmarłego w 1999 r. artysty, wieloletniego mieszkańca Podkowy Leśnej, prac pochodzących z kolekcji prywatnej – malarstwo olejne, rysunek oraz grafika warsztatowa (piórko, metaloryty trawione, linoryty oraz prace wykonane w technice własnej).

Plakat "Nihon-tō 2022".
Zdjęcie grupowe osób w sali.

Nihon-tō 2022

LISTOPAD 2022

Aukcja mieczy i antyków japońskich. Organizator: Galeria Ikiata Art. Kurator: Katarzyna Plichta-Szwarc. Partner: Rynek i Sztuka.

Plakat "MODOWE IMPRESJE SENTYMENTALNE JERZEGO ANTKOWIAKA".
Zdjęcie gabloty i manekina.

MODOWE IMPRESJE SENTYMENTALNE JERZEGO ANTKOWIAKA

GRUDZIEŃ 2022

Prezentacja prac malarskich i rysunków oraz archiwaliów – pamiątki, nagrody i unikatowe stroje z kolekcji prywatnej Jerzego Antkowiaka, dokumentujące osiągnięcia najwybitniejszego projektanta Mody Polskiej.

„SŁOWOBRAZY”

GRUDZIEŃ 2022

Panel dyskusyjny / prezentacja artystów / wystawa zbiorowa, kuratorka: Agnieszka Łukaszewska, organizatorzy: Instytut Sztuki i Designu – Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie; artyści: Dominika Bobulska, Betina Bożek, Gabriela Cichowska, Agnieszka Dutka, Jacek Gaj, Barbara Janczak, Marcin Klag, Henryk Królikowski, Agnieszka Łukaszewska, Małgorzata Niespodziewana-Rados, Michał Misiak, Alicja Panasiewicz, Adam Panasiewicz, Agnieszka Piksa, Anna Sadowska, Bogna Sroka-Mucha, Magdalena Szplit-Królikowska, Piotr Tołoczko, Magdalena Wosik, Olga Ząbroń, Magdalena Żmijowska, Robert Żbikowski. 

Zdjęcie osób siedzących w sali przy stoliku.
Zdjęcie obrazów.

„Matematyczne dłuto" 

04.06.2022

Przy ul. Świerkowej 1 odbyło się spotkanie z matematykiem i artystą podkowiańskim Lechem Nowickim, którego wystawę „Matematyczne dłuto" można było oglądać w galerii Mimochodem. Autor jest fizykiem doświadczalnym, specjalizującym się w fizyce jądrowej i fizyce materiałów, i popularyzatorem nauki, a „Matematyczne dłuto" to cykl grafik, w których czynność rzeźbienia matrycy została zastąpiona wymyślaniem matematycznego warunku i zaprogramowaniem go w programie komputerowym.

"Matematyczne dłuto".

KONCERTY w podkowie leśnej

Centrum kontynuowało w 2022 r. tradycję organizowania koncertów na wysokim poziomie artystycznym, z jednej strony – z udziałem uznanych artystów, a z drugiej – dawało szansę młodym, niekiedy debiutującym wykonawcom prezentacji ich twórczości przed podkowiańską publicznością. Szczególne miejsce w repertuarze zajmowały muzyka jazzowa i klasyczna, ale nie zabrakło propozycji z dziedziny muzyki rozrywkowej czy alternatywnej.

koncerty jazzowe

W listopadzie przy ul. Świerkowej 1 odbył się koncert „TRIBUTE TO TOMASZ STAŃKO” – Piotr Schmidt Quartet w rocznicę 80 urodzin Tomasza Stańki. Odegrany został hejnał Podkowy Leśnej z wieży Pałacyku Kasyno. Piotr Schmidt – trębacz jazzowy, producent muzyczny, wydawca, lider zespołów, wykładowca AM w Katowicach (jest jej absolwentem) oraz w Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie, ma na koncie 11 autorskich płyt.

Koncert „TRIBUTE TO TOMASZ STAŃKO”.

BACZYŃSKI 100

Baczyński 100 to ważne wydarzenie artystyczne, entuzjastycznie przyjęte przez publiczność: projekt poetycko-muzyczny z muzyką Włodka Pawlika, skomponowaną do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. U boku znakomitych muzyków jazzowych i wokalistów, takich jak Natalia Wilk czy Marek Bałata, wystąpił wybitny aktor Daniel Olbrychski – mieszkaniec Podkowy.

Zdjęcie artystki z mikrofonem.
Zdjęcie Daniela Olbrychskiego.

JAZZOWA PODKOWA

Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAIKS w wysokości 10.000 zł, w październiku zrealizowany został cieszący się wielkim zainteresowaniem projekt „Jazzowa Podkowa”, na który złożyły się dwa koncerty jazzowe pomyślane jako artystyczny dialog między mistrzem a uczniami:

Zdjęcie mężczyzny przy fortepianie.
Zdjęcie osób oglądających występ muzyczny.

muzyka klasyczna

muzyka chóralna

Zorganizowane zostały trzy koncerty współpracującego z Centrum i odbywającego regularne próby w Pałacyku Kasyno Chóru Pośrodku Żywota, w tym tradycyjnie już koncert dawnych kolęd i pieśni bożonarodzeniowych. Chór wystąpił też podczas XVIII Festiwalu Otwarte Ogrody.

Zdjęcie przedstawia występ chóru.

KONCERTY AUTORSKIE, HIP-HOP, SCENA ALTERNATYWNA

Zdjęcie artystów na scenie.

EDUKACJA KULTURALNA / ANIMACJA KULTURY w 2022 roku

(zajęcia stałe, warsztaty, kursy, treningi)


.Poważnym wyzwaniem 2022 r. było ponowne zaangażowanie mieszkańców miasta w różnego rodzaju uczestnictwo w kulturze „po pandemii”. Centrum starało się odpowiadać na zmieniające się potrzeby i na nie reagować. Z jednej strony czasy covidowe spowodowały „głód kultury”, z drugiej zaś – lęki i obawy, czy przebywanie w miejscach publicznych jest bezpieczne i racjonalne. Zdecydowanie ten pierwszy motyw okazał się dominujący i lokalne ośrodki kultury, w tym CKiIO, stały się przyjaznym miejscem dla inicjowania i podtrzymywania kontaktów międzyludzkich. 

I tak w 2022 roku, po przymusowym zamknięciu CKiIO, wróciły na dawne tory zajęcia stałe dla dzieci, a także pojawiły się nowe propozycje. Odbywały się: taniec ludowy, Nowe Formy Sztuki – zajęcia graficzne, Baba Duu – zajęcia gordonowskie oraz nauka gry na gitarze. Średnia frekwencja wynosiła od 10 do 15 osób w grupie. Szczególnym powodzeniem cieszył się taniec ludowy, gdzie powstały dwie grupy po 20 osób.

Zdjęcie dzieci z kolorowymi szarfami.

ZAJĘCIA STAŁE: warsztaty – dzieci / młodzież / dorośli  

MŁODZIEŻ – pracownia, studio, koncerty, warsztaty  

W latach 2021–2022 CKiIO zorganizowało cykl przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej, których celem jest aktywizacja twórcza młodych mieszkańców, a także przekazanie im wiedzy i umiejętności z obszaru sztuki ulicy. W Podkowie Leśnej nie było w ostatnich latach rozwiniętej oferty dla młodzieży. Podobnie jak w innych ośrodkach zaangażowanie tej grupy docelowej w działania kulturalne stanowi dla CKiIO jedno z głównych wyzwań. W ramach cyklu w 2022 odbyły się:

Zdjęcie przedstawia malowanie obrazu.
Zdjęcie przedstawia malowaniem graffiti na ścianie.

NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ

Projekt stworzony przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty jest skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej. Ma on na celu comiesięczną prezentację ciekawych i wartościowych filmów, poprzedzonych prelekcją psychologa. W 2022 r. dla młodzieży licealnej zaprezentowano filmy: Bergman – rok z życia (reż. Jane Magnusson), Wysoka dziewczyna (reż. Kantemir Bałagow), Aga (reż. Milko Lazarov). Średnia frekwencja na seansach wynosiła 75 osób.

ART-WAKACJE

W lipcu i sierpniu Centrum wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Podkowie Leśnej zorganizowały Art-Warsztaty dla dzieci. Projekt trwał sześć tygodni podczas których zapraszano je na twórcze spotkania, jak: 

W każdym warsztacie  uczestniczyło po 25 dzieci. Zaproszono do udziału również dzieci z Ukrainy, które zamieszkały w Podkowie i okolicach po wybuchu wojny w ich ojczyźnie.

Zdjęcie wystawy plenerowej.

ART-FERIE

Na czas ferii przygotowano w Centrum zróżnicowaną ofertę warsztatów dla dzieci. W pierwszych dniach zaproszono na zajęcia projektowania graficznego w CorelDRAW. Uczestnicy stworzyli ilustrację i plakat o tematyce zimowej, w etapach od szkicu do skończonej, przygotowanej do druku pracy wektorowej. Najlepsze prace zostały wydrukowane i zaprezentowane w gablotach. Drugi tydzień upłynął pod znakiem rękodzielnictwa. Pracowano z wełną, malowano akwarelami, tworzono rzeźby z papier mâché, ozdabiano przedmioty w technice decoupage.

Zdjęcie dzieci z placami plastycznymi.
Zdjęcie dzieci wykonujące prace plastyczne.

UCHODŹCY Z UKRAINY – warsztaty, aprowizacja, język polski, psycholog  

Warto zaznaczyć, że wszystkie działania i imprezy dla uchodźców z Ukrainy dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców były „bezkosztowe”, wyłącznie na bazie wolontariatu i wsparcia sponsorskiego. W 2022 r. zorganizowano:

Zdjęcie kobiety i dziewczynki.
Zdjęcie kobiety trzymającej lalkę.

Edukacyjne spacery tematyczne  

Organizowane od kilku lat Spacery po Podkowie Leśnej popularyzują lokalne dziedzictwo kulturowe, służą poznaniu przez mieszkańców i gości z innych miejscowości oraz mieszkających w Podkowie uchodźców z Ukrainy fenomenu i historii miasta ogrodu, jego zabytków, przyrody, sylwetek zasłużonych podkowian, a także działających tu twórców. 


W 2022 r. odbyło się 8 spacerów. Spacer kwietniowy poświęcony był ukraińskim śladom w Podkowie, był on tłumaczony na język ukraiński przez mieszkającą w Podkowie wolontariuszkę, a zakończył się wizytą w Muzeum A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku, które było partnerem wydarzenia.


Odbyły się także m.in.: 

Zdjęcie seniorów na spacerze.
Zdjęcie osób robiących zdjęcia.

WSPÓŁPRACA z INNYMI PODMIOTAMI / NGO / SIECIOWANIE

CKiIO współpracuje z różnymi podmiotami kultury w Podkowie Leśnej, współtworząc projekty, współorganizując wydarzenia publiczne i imprezy kulturalne. Na szczególną uwagę zasługują dobre kontakty z innymi instytucjami kultury, dla których organizatorem jest również Samorząd Podkowy Leśnej – Biblioteką, Szkołą, OPS. Kluczowym partnerem są jednak organizacje pozarządowe, prywatne czy inicjatywy obywatelskie. Warto wspomnieć również o ścisłej współpracy z Urzędem Miasta Podkowa Leśna, który chętnie korzysta z zasobów infrastrukturalnych oraz ludzkich CKiIO przy organizacji sesji Rady Miasta, poszczególnych komisji czy szkoleń i spotkań dla radnych. Bardzo istotne było zaangażowanie logistyczne, merytoryczne i finansowe Centrum przy realizacji imprez Urzędu Miasta.

Podmioty z którymi w 2022 roku współpracowało CKiIO: