REALIZOWANE POLITYKI, PROGRAMY I STRATEGIE
Niniejsza część przedstawia podsumowanie najważniejszych zadań wykonywanych w 2022 r. przez Miasto Podkowa Leśna w związku z realizacją lokalnych polityk, programów i strategii.
Spośród wielu uchwał rady miasta stanowiących o kierunkach realizacji lokalnych polityk, programów i strategii, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na Strategię Zrównoważonego Rozwoju Miasta - Ogrodu Podkowy Leśnej na lata 2013-2025, która jest dokumentem o charakterze strategicznym, wyznaczającym główne kierunki rozwoju gminy.
Istotna część zadań burmistrza w 2022 r. związana była z realizacją i wdrożeniem działań zaplanowanych w licznych dokumentach o charakterze programowym i strategicznym, w tym programom dedykowanym konkretnym zadaniom własnym.
22
dokumenty i programy strategiczne miasta były realizowane w 2022 r.,
w tym:
4
z obszaru
ochrony środowiska
5
z obszaru
pomocy społecznej
3
o charakterze
ogólnym
2
z obszaru
ładu przestrzennego
2
z obszaru
gospodarki mieszkaniowej
1
z obszaru
ochrony zdrowia
1
z obszaru
oświaty
2
z obszaru
transportu
2
z obszaru
gospodarki komunalnej i energetycznej
Krótki opis realizacji
programy o charakterze ogólnym
Strategia Zrównoważonego Rozwoju Miasta – Ogrodu Podkowy Leśnej na lata 2013-2025
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 167/XXXIV/2013 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 14 listopada 2013 r. w sprawie przyjęcia aktualizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta - Ogrodu Podkowy Leśnej na lata 2013-2025.
Cel:
Niniejszy dokument, poprzez powiązanie bezpośrednio z budżetem miasta oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jest jednym z ważniejszych instrumentów działania władz samorządowych. Poszczególne zapisy strategii są odzwierciedleniem aktualnych potrzeb gminy oraz wskazują kierunek działań lokalnych w ujęciu długofalowym. Kluczowym elementem strategii rozwoju jest wizja, która określa docelowy obraz miasta w przyszłości.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach każdego z celów strategicznych podjęto szereg działań zmierzających do wdrożenia wizji rozwoju gminy.
Cel strategiczny: Nowoczesna infrastruktura komunalna
Przebudowano ulicę Sarnią na odcinku od ulicy Myśliwskiej do ulicy Króliczej.
Wzbogacono infrastrukturę sportową na terenie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy o bieżnię i rozbieżnię ze skocznią w dal, boisko do siatkówki i badmintona, bieżnię terenową oraz strefę teqball.
Wyremontowano nawierzchnię w ulicy Ptasiej na odcinku 355 mb. oraz w ulicy Bażantów na odcinku 129 mb.
Wykonano nową linię oświetleniową w ulicy Topolowej.
Przebudowano ulicę Kwiatową w zakresie budowy nowego ronda wraz z dodaniem dla niego infrastruktury odwadniającej. W ramach tego zadania utwardzono nawierzchnię kostką oraz wykonano zjazdy w ulice: Czeremchową, Sasanek, Kwiatową i w kierunku ulicy Wrzosowej. W obrębie ronda wykonano również chodniki oraz zjazd na prywatną posesję.
Zmodernizowano dach budynku przy ulicy Orlej 4.
Zmodernizowano dach budynku przy ulicy Jana Pawła II 3.
Przebudowano sięgacz (ulicę boczną) w ulicy Topolowej.
Wyremontowano dach hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy.
Przebudowano ulicę Miejską na odcinku od ulicy Głównej do ulicy Myśliwskiej.
Odtworzono nawierzchnię destruktem asfaltowym w ulicy:
Sępów – na odcinku od ulicy Gołębiej do ulicy Ptasiej.
11 Listopada – na odcinku od ulicy Bukowej do ulicy Kolejowej.
Lisiej – na odcinku od ulicy Borsuczej do ulicy Jeleniej.
Szczyglej – na odcinku od ulicy Gołębiej do ulicy Jaskółczej.
Borsuczej – na odcinku od ulicy Głównej do ulicy Wiewiórek.
Wyremontowano dach budynku przy ulicy Głogów 11.
Wykonano mobilną ścianę akustyczną w budynku Przedszkola Miejskiego im. Krasnala Hałabały.
Opracowano stałą organizację ruchu w mieście obejmującą strefę płatnego parkowania, strefę 30, kontrpasy rowerowe na drogach jednokierunkowych, skrzyżowania równorzędne oraz określającą zasady parkowania w obrębie stacji WKD.
Zamontowano panele fotowoltaiczne na budynku przedszkola.
Zmodernizowano 4 szt. przepompowni ścieków poprzez wymianę szaf sterowniczych oraz montaż systemu sterującego pracę przepompowni – telemetria.
Wykonano remont lokalu w budynku przy ul. Świerkowej 1.
Więcej w zakładce Inwestycje.
Cel strategiczny: Ochrona środowiska naturalnego i zabytkowego charakteru miasta
W obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta istnieją zapisy dotyczące zakazu stosowania reklamy w granicach administracyjnych miasta (dopuszcza się określone wyjątki). W 2022 r. pracownicy Urzędu Miasta systematycznie czyścili z ogłoszeń słupy czy drzewa.
W obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta znajduje się zapis nakazujący dostosowanie formy, gabarytów i detalu architektonicznego nowych i modernizowanych budynków do historycznej zabudowy z nimi sąsiadującej i lokalnych tradycji oraz harmonijne wkomponowanie nowych obiektów w otaczający krajobraz.
W związku z faktem, że układ urbanistyczny, zabudowa oraz zieleń Miasta Podkowa Leśna objęte są ochroną konserwatorską, prowadzenie robót budowlanych na terenie miasta wymaga uzyskania pozwolenia służb ochrony konserwatorskiej. Konserwator czuwa nad przestrzeganiem ww. zapisu planu i realizacją zabudowy wpisującej się w charakter i estetykę miasta.
Wzorem lat ubiegłych ogłoszono otwarty konkurs dla organizacji pozarządowych z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Zapewnienie drożności rowów melioracyjnych na terenach prywatnych stanowi obowiązek ich właścicieli, o czym przypominają m.in. zapisy obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Wykonano rowy odwadniające w poboczu ulicy Kasztanowej i ulicy Klonowej, które miały na celu powstrzymać wody spływające z wyższych terenów na ulicę Modrzewiową, powodując zalanie nieruchomości w tej ulicy. Wykonano nowe rowy odwadniające w ulicach Szczyglej, Topolowej, Modrzewiowej, 11 Listopada oraz Podleśnej (przeprofilowanie). Wykonano barierki nad przepustami cieków wodnych w ulicy Akacjowej, Modrzewiowej, Jeleniej oraz Myśliwskiej. W ulicy Zachodniej wybudowano cztery studnie chłonne.
Usprawniono dwa fragmenty odwodnienia w pasach drogowych w ulicy Kwiatowej (od strony skrzyżowania z ulicą Sasanek oraz z ulicą Parkową).
Wypielęgnowano drzewa w ulicy Błońskiej na odcinku od ulicy Słowiczej do ulicy Brwinowskiej, na terenie posesji przy ul. Jana Pawła II 29 oraz na terenie posesji przy ulicy Parkowej 19. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, założono 8 wiązań elastycznych w koronach dwóch dębów na terenie przychodni przy ulicy Błońskiej.
Wykonano nasadzenia w ulicy Wróblej, Miejskiej, Helenowskiej, Lotniczej oraz na rondzie przy ulicy Kwiatowej.
Dosadzono rośliny (przekazane przez mieszkańców) w ulicy Iwaszkiewicza, Lotniczej, na terenie Parku Przyjaźni Polsko – Węgierskiej oraz P&R.
W Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej posadzono 21 drzew (8 dębów, 5 lip, 3 sosen i 5 grabów). Nasadzenia te zostały wykonane przez WKD Sp. z o.o. w ramach kompensacji przyrodniczej za drzewa usunięte z terenu kolejowego pod budowę drugiego toru.
Złożono wnioski o dofinansowanie działań polegających na przeprowadzeniu zabiegu fumigacji willi „Jókawa”. Wnioski zostały złożone w konkursach ogłoszonych przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Odebrano azbest z 18 nieruchomości, o powierzchni 1.550 m2.
We wrześniu odbyło się spotkanie z panią Małgorzatą Gmiter, która w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa opowiadała o historii i znaczeniu zabytkowego parku w Podkowie Leśnej.
Na cmentarzu komunalnym ustawiono zniczodzielnię, czyli regał na znicze, z których mogą skorzystać inni.
W dniach 10-11 grudnia w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego Fundacja Wieświejak przeprowadziła rodzinne warsztaty ekologiczne.
Więcej w zakładce Gospodarka.
Cel strategiczny: Wszechstronny rozwój społeczny mieszkańców miasta ogrodu
W kwietniu obchodzono 97. rocznicę powstania Miasta Ogrodu Podkowa Leśna. W ramach obchodów odsłonięto tablicę upamiętniającą Kpt. Henryka Walickiego, dowódcę kampanii AK „Brzezinki” w Willi „Złota Podkowa” przy ulicy Jaworowej 13. Złożono również symboliczne kwiaty pod Figurą Matki Boskiej na skwerze ks. B. Kolasińskiego.
W dniach 10-12 czerwca odbył się Festiwal Otwartych Ogrodów. 18 czerwca odbył się II Podkowiański Turniej Szachowy we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną. 4 czerwca w Podkowie Leśnej odbył się Piknik Wolności, obchody Dnia Wolności i Swobód Obywatelskich, które upamiętniały rocznicę wejścia Polski na drogę demokracji.
Przy Ośrodku Pomocy Społecznej działał Klub Seniora „Podkowa”, który organizował zajęcia dla seniorów.
Działał Uniwersytet Otwarty POKOLENIA, podczas którego odbywały się zajęcia, wykłady oraz eskapady kulturalne.
Przez całe wakacje odbywały się wycieczki rowerowe w ramach tzw. „Soboty z rowerem”, podczas których uczestnicy odwiedzili Dworek Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie, KOMPLEKS PARK w Kajetanach.
Dwa razy w tygodniu w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Warszawy oraz w Szkole Podstawowej nr 2 im. Św. Teresy odbywa się gimnastyka na kręgosłup dla mieszkańców miasta.
Miasto Podkowa Leśna przystąpiło do Europejskiego Tygodnia Mobilności.
W listopadzie przeprowadzono warsztaty komputerowe dla mieszkańców miasta zapoznające z urzędowymi platformami komunikacyjnymi (ePuap, Profil Zaufany), mechanizmem konsultacji społecznych w ramach portalu E-usługi dla Podkowian oraz systemami w ramach projektu „Podkowa Leśna = Human Smart Town”.
Wzorem lat ubiegłych Miasto Podkowa Leśna dofinansowało służby ponadnormatywne.
25 października odbyła się debata o bezpieczeństwie zorganizowana przez Posterunek Policji w Podkowie Leśnej wraz z Komendą Powiatową Policji w Grodzisku Mazowieckim. Omówiono Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, program „Dzielnicowy bliżej nas” oraz aplikację „Moja Komenda”.
Urząd Miasta oraz jednostki organizacyjne (Biblioteka, Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich) promowali działalność Muzeum w Stawisku poprzez umieszczanie informacji o nadchodzących wydarzeniach na stronie internetowej oraz na swoich profilach na portalach społecznościowych, a także w rozmowach z odwiedzającymi.
Opracowano regulamin, na podstawie którego podkowiańscy wytwórcy mogą starać się o logo „Stworzono w Podkowie Leśnej”.
Na budynku Urzędu Miasta Podkowa Leśna został zamontowany defibrylator AED.
Cel strategiczny: Rozwój przedsiębiorczości postprzemysłowej
Uruchomiono platformę E-usługi dla Podkowian.
W czerwcu gminy partnerskie obszaru Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów – Gmina Brwinów, Miasto Milanówek oraz Miasto Podkowa Leśna – zorganizowały kolejną edycję Festiwalu Otwarte Ogrody.
Przeprowadzono kampanię informacyjną zachęcającą do płacenia podatków w Podkowie Leśnej.
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje Podkowiańska Karta Mieszkańca. Mogą ją otrzymać mieszkańcy Podkowy Leśnej, którzy płacą podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Grodzisku Mazowieckim, a w zeznaniu podatkowym deklarują, że ich miejscem zamieszkania jest Miasto Podkowa Leśna. Karta uprawnia do wielu rabatów i zniżek. W 2022 roku wydano 254 Karty Mieszkańca.
Program współpracy Miasta Podkowa Leśna na rok 2022 z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 267/XXXIV/2021 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 25 listopada 2021 r.
Cel:
Nadrzędnym celem programu jest budowanie partnerstwa pomiędzy Miastem Podkowa Leśna i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, służącego diagnozowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkańców oraz wzmacnianiu aktywności społeczności lokalnych.
Realizacja w 2022 r.:
Szczegółowe informacje odnośnie realizacji programu zawarto na dedykowanej podstronie niniejszego raportu Realizacja zadań w ramach pożytku publicznego.
program "Podkowiańska Karta Mieszkańca"
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 26/III/2018 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie przyjęcia Programu „Podkowiańskiej Karty Mieszkańca”.
Cel:
Celem programu jest poprawa warunków życia mieszkańców, umacnianie poczucia więzi lokalnej mieszkańców, promocja gospodarki niskoemisyjnej poprzez zachęcanie do korzystania z publicznego transportu zbiorowego. Program ma także na celu zachęcenie osób, spoza Miasta Podkowa Leśna, do osiedlania się i płacenia podatków na terenie Miasta Podkowa Leśna. Wprowadzenie Karty Mieszkańca ma także przyczynić się do zwiększenia mieszkańcom dostępności obiektów, form działalności i wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych.
Realizacja w 2022 r.:
Szczegółowe informacje odnośnie realizacji programu zawarto na dedykowanej podstronie niniejszego raportu Podkowiańska Karta Mieszkańca.
Gminny plan zarządzania kryzysowego Miasta Podkowa Leśna
Podstawa prawna:
Zarządzenie Nr 35/2016 Burmistrza Miasta Podkowa Leśna z dnia 26 kwietnia 2016 r. w sprawie powołania Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Cel:
Celem niniejszego planu jest:
podejmowanie działań mających na celu redukcje lub eliminowanie prawdopodobieństwa wystąpienia klęski żywiołowej, innych zdarzeń albo w znacznym stopniu ograniczenie ich skutków,
podejmowanie działań planistycznych, dotyczących sposobów reagowania na czas wystąpienia klęski żywiołowej i innych zdarzeń mających znamiona kryzysu, a także działań w celu powiększenia zasobów sił i środków niezbędnych do efektywnego reagowania,
podejmowanie działań polegających na dostarczaniu pomocy poszkodowanym oraz zahamowaniu rozwoju niekorzystnych wydarzeń i ograniczaniu strat oraz zniszczeń,
podejmowanie działań mających na celu przywrócenie zdolności reagowania, odtwarzanie infrastruktury i odbudowy zapasów.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach projektu "Mazowieckie Syreny rozbudowa i modernizacja systemu ostrzegania i alarmowania ludności" zainstalowano w trzech miejscach na terenie miasta punkty ostrzegania i alarmowania (syreny szczelinowe).
Zadaniami Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego było:
ocena występujących i potencjalnych zagrożeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo publiczne i prognozowanie zagrożeń,
przygotowanie propozycji działań i przedstawienie burmistrzowi wniosków dotyczących wykonania, zmiany lub zaniechania działań ujętych w gminnym planie reagowania kryzysowego,
przekazywanie do wiadomości publicznej informacji związanych z zagrożeniem,
opracowanie i aktualizowanie gminnego planu zarządzania kryzysowego.
W 2022 r. Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego odbył 4 spotkania w trybie zwyczajnym. Przedmiotem spotkań były kwestie bezpieczeństwa. Nie wystąpiła potrzeba zebrania w trybie natychmiastowym
Plan marketingu społecznego adresowany do mieszkańców Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów mającego na celu w szczególności zwiększenie identyfikacji mieszkańców z miejscem zamieszkania, wzajemnej integracji, aktywności, bezpieczeństwa
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 128/XXIII/2016 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 26 kwietnia 2016 r.
Cel:
Dokument zawiera propozycje działań zmierzających do zwiększenia poziomu identyfikacji mieszkańców z miejscem zamieszkania, wzmocnienia tożsamości lokalnej i aktywności społecznej, a także wzrostu poczucia bezpieczeństwa. Jednym z warunków realizacji celów jest integracja mieszkańców gmin PTO.
Realizacja w 2022 r.:
warsztaty komputerowe dla mieszkańców PTO w ramach projektu "Podkowa Leśna = Human Smart Town";
w dniach 10-12 czerwca 2022 r. odbył się Festiwal Otwarte Ogrody;
bieg dla Ukrainy;
zawody w ramach "Mazovia CUP';
promocja ankiety stworzonej przez LGD "Zielone Sąsiedztwo" badającej poziom satysfakcji mieszkańców PTO.
programy Z OBSZARU POMOCY SPOŁECZNEJ
Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Miasta Podkowa Leśna na lata 2017-2027
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 178/XXX/2016 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 22 listopada 2016 r. w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Miasta Podkowa Leśna na lata 2017-2027.
Cel:
Niniejszy dokument strategiczny ukazuje najważniejsze problemy społeczne występujące w Mieście Podkowa Leśna, takie jak bezrobocie, niepełnosprawność, uzależnienia, ubóstwo, bezdomność, przemoc w rodzinie, przestępczość.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach niniejszej strategii realizowano szereg działań, opisanych szczegółowo w ramach poszczególnych programów z obszaru pomocy społecznej. Dodatkowe informacje przedstawiono także na dedykowanej podstronie raportu Sprawy społeczne oraz zdrowie.
Cele strategiczne dokumentu były realizowane w następujący sposób:
Budowa i rozwój systemu wsparcia na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych
W ramach działalności Klubu Seniora organizowano spotkania wykładowe, warsztaty, zajęcia rehabilitacyjne, wyjazdy integracyjne. Klub Seniora „PODKOWA” funkcjonuje od 2017 r. aktywizując i integrując osoby starsze. W 2022 r. Klub liczył 95 osób, a ich liczba powiększa się z każdym kolejnym rokiem.
Budowa zintegrowanego systemu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na terenie gminy
Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Działania podjęte przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień opisano szerzej w rozdziale dotyczącym Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii
Budowa systemu wsparcia osób bezrobotnych w konsekwencji ubogich i narażonych na wykluczenie społeczne
Zgodnie z podpisanym porozumieniem kontynuowano prace społecznie użyteczne, które dają możliwość aktywizacji osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Porozumienie podpisane zostało zgodnie z wnioskiem rocznego planu potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych. Przewidziano, że do prac będzie można delegować dwie osoby, które będą realizowały prace społecznie użyteczne na terenie Miasta. Prace społecznie użyteczne realizowane są na podstawie porozumienia pomiędzy Starostą Grodziskim w imieniu, którego występuje Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Grodzisku a Burmistrzem Miasta Podkowa Leśna. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej liczba godzin do przepracowania w skali miesiąca to maksymalnie 40 godzin. Bezrobotne osoby, skierowane do prac społecznie użytecznych z Powiatowego Urzędu Pracy w Grodzisku Mazowieckim.
1 osoba bezrobotna, korzystająca ze świadczeń pomocy społecznej zrealizowała prace społecznie użyteczne na terenie miasta Podkowa Leśna.
Wzmocnienie trwałości rodziny i przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom dezorganizującym życie rodzinne, utrzymanie dziecka w rodzinie, zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci
W zakres realizacji celu wchodziły:
praca socjalna z rodzinami mającymi problemy opiekuńczo-wychowawcze (asystent rodziny),
prowadzenie poradnictwa przez pracowników OPS, a także kierowanie do specjalistów,
współpraca z policją, lekarzami, placówkami oświatowymi,
dożywianie dzieci,
udzielenie pomocy materialnej i rzeczowej rodzinom potrzebującym wsparcia.
Gminny program wspierania rodziny w Podkowie Leśnej na lata 2022-2024
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 277/XXXV/2021 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 14 grudnia 2021 r.
Cel:
Nadrzędnym celem programu jest stworzenie spójnego systemu wsparcia rodzin zamieszkałych na terenie Miasta Podkowa Leśna, które przeżywają trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach niniejszego programu realizowano następujące działania:
udzielano pomocy rodzinom w formie świadczeń pomocy społecznej (z pomocy skorzystały 84 rodziny),
udzielono pomocy finansowej w formie zasiłków okresowych oraz celowych z przeznaczeniem na zakup żywności,
udzielono pomocy w formie stypendiów szkolnych o charakterze socjalnym (wsparcie otrzymała 1 rodzina),
prowadzono działalność profilaktyczną na rzecz rodziny (rozpowszechnianie informacji dotyczących wsparcia przez instytucje na terenie miasta),
udzielano wsparcia i pomocy rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej (prowadzono 3 procedury "Niebieskiej Karty"; 44 rodziny skorzystały z pomocy radcy prawnego; 27 rodzin skorzystało z pomocy psychologa),
doskonalono współpracę pomiędzy instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz dzieci i rodziny (96 rodzin korzystało z Karty Dużej Rodziny),
udzielano wsparcia asystenta rodziny (asystent współpracował z 11 rodzinami).
Na realizację zadań związanych ze wspieraniem rodziny w formie pomocy asystenta rodziny w 2022 r. wydatkowano środki w łącznej wysokości 33.559,91 zł.
Gminny program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w Podkowie Leśnej na lata 2021-2025
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 244/XXVIII/2021 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 29 czerwca 2021 r.
Cel:
Niniejszy dokument ma na celu przede wszystkim zwiększenie dostępności i skuteczności pomocy dla osób uwikłanych w przemoc oraz wypracowanie w mieszkańcach wrażliwości społecznej wobec zjawiska przemocy w rodzinie.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach niniejszego programu realizowano m.in. następujące działania:
odbywały się systematyczne spotkania Zespołu Interdyscyplinarnego (6 spotkań) oraz praca grup roboczych (18 spotkań),
prowadzono specjalistyczne poradnictwo w zakresie przeciwdziałania przemocy oraz wsparcia psychologicznego dla 78 osób doświadczających i zagrożonych występowaniem przemocy w rodzinie,
przeprowadzono 4 warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży w zakresie radzenia sobie ze stresem i agresją, umiejętnością rozwiązywania konfliktów, budowania własnej wartości,
stosowano procedurę „Niebieskiej Karty”,
przygotowano i rozpowszechniano materiały informacyjne (ulotki, broszury, plakaty).
W ramach niniejszego programu w 2022 r. przeznaczono kwotę 10.100,00 zł na indywidualne konsultacje psychologiczne i prawne dla rodzin dotkniętych lub zagrożonych przemocą.
Wieloletni rządowy program "posiłek w szkole i domu" na lata 2019-2023
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 35/IV/2019 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 24 stycznia 2019 r. w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów dla osób, dzieci i uczniów objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i domu” na lata 2019-2023.
Cel:
Celem programu jest ograniczenie zjawiska niedożywienia dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach lub znajdujących się w trudnej sytuacji.
Realizacja w 2022 r.:
Na wypłatę świadczeń w ramach rządowego programu „Posiłek w domu i szkole” wydatkowano kwotę 47.130,00 zł (w tym 28.278,00 zł ze środków budżetu państwa). Pomocą objętych były 52 osoby.
Zintegrowana strategia rozwiązywania problemów społecznych oraz wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 127/XXIII/2016 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 26 kwietnia 2016 r. w sprawie przyjęcia „Zintegrowanej strategii rozwiązywania problemów społecznych oraz wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów”.
Cel:
Celem programu jest określenie ram lokalnej polityki społecznej, z uwzględnieniem pomocy społecznej, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, budownictwa socjalnego, edukacji publicznej, ochrony zdrowia, integracji i aktywności społecznej mieszkańców. Strategia jest dokumentem planistycznym kierunkowym przyczyniającym się wraz z pozostałymi strategiami wypracowanymi w projekcie do uzyskania zrównoważonego rozwoju na terenie PTO.
Realizacja w 2022 r.:
Cele nakreślone w ww. strategii zostały przeniesione do lokalnych programów obejmujących zagadnienia w zakresie pomocy społecznej, a więc:
gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii w mieście Podkowa Leśna na 2022-2025 rok,
strategii rozwiązywania problemów społecznych na lata 2017-2027 oraz
gminnego programu wspierania rodziny w Podkowie Leśnej na lata 2022-2024.
Wymienione programy są realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Podkowie Leśnej.
programy Z OBSZARU OCHRONY ZDROWIA
Gminny program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w mieście Podkowa Leśna na 2022-2025 rok
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 211/XXV/2021 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 18 lutego 2021 r.
Cel:
Dokument obejmuje działania profilaktyczne oraz zmierzające do minimalizacji szkód społecznych i indywidualnych, które są skutkiem nadużywania alkoholu. Niniejszy program ma także na celu podniesienie wiedzy mieszkańców w zakresie problemów związanych z używaniem środków psychotropowym oraz udzielenie pomocy osobom i rodzinom, które zmierzają się z problemem narkomanii. Ważnym elementem programu jest także prowadzenie działań profilaktycznych w placówkach oświatowych gminy.
Realizacja w 2022 r.:
Program realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gminną Komisję ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy współpracy z placówkami oświatowymi, placówkami służby zdrowia, organizacjami pozarządowymi.
Na przeciwdziałanie narkomanii i alkoholizmowi wydatkowano 108.035,75 zł (wynagrodzenia członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, usługi mediacji i poradnictwa prawnego, organizacja warsztatów i spektakli z programem profilaktycznym dla dzieci i młodzieży, szkolenia dla sprzedawców alkoholu, szkolenia zespołu interdyscyplinarnego, warsztaty dla rodzin zagrożonych wykluczeniem w ramach kampanii „Postaw na rodzinę").
Wydatki na przeciwdziałanie narkomani i przeciwdziałanie alkoholizmowi pokrywane są z opłat za koncesje na sprzedaż napojów alkoholowych, które w 2022 r. wyniosły 119.244,57 zł.
programy Z OBSZARU ŁADU PRZESTRZENNEGO
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Podkowa Leśna
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 117/XXIII/2000 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia z dnia 23 czerwca 2000 r. .
Cel:
Niniejszy dokument określa politykę przestrzenną gminy, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego. Ustalenia studium są wiążące przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego
Realizacja w 2022 r.:
Miasto Podkowa Leśna jest w trakcie procedury uchwalenia nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Projekt dokumentu został przekazany organowi stanowiącemu, który pracował nad rozpatrzeniem uwag złożonych przez osoby zainteresowane.
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
Podstawa prawna:
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalane są w oparciu o wiążące ustalenia wynikające ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Podkowa Leśna.
Cel:
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są aktami prawa miejscowego, które określają przeznaczenie oraz warunki zagospodarowania terenu. Stanowią one podstawę planowania przestrzennego.
Realizacja w 2022 r.:
W 2022 r. nie zmieniano i nie uchylono planów miejscowych zagospodarowania przestrzennego. Pokrycie obszaru gminy MPZP wynosi niemal 100%.
Miasto było w trakcie procedury sporządzenia projektu planu dla działek ew. nr 190 i 191, obręb 4, przy ul. Jeleniej.
programy Z OBSZARU GOSPODARKI MIESZKANIOWEJ
Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miasto Podkowa Leśna
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 242/XXXVIII/2017 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 22 czerwca 2017 r.
Cel:
Program ma na celu tworzenie warunków, które zapewnią mieszkańcom zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Podejmowane działania pozwalają utrzymać w należytym stanie technicznym zasób mieszkaniowy Miasta Podkowa Leśna, przede wszystkim poprzez realizację planu remontów i modernizacji.
Realizacja w 2022 r.:
W 2022 r. odbyły się 4 spotkania Społecznej Komisji Mieszkaniowej, podczas których omawiano złożone wnioski o przydział lokalu.
Przeprowadzono remont zdewastowanego lokalu w budynku przy ul. Świerkowej 1/1. W ramach bieżącego utrzymania nieruchomości został naprawiony dach w budynkach mieszkalnych przy ul. Orlej 4 oraz ul. Jaskółczej 20/22. Wykonano ogrodzenie z przęseł ogrodzeniowych wokół budynku mieszkalnego przy ul. Świerkowej 1.
plan wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości Miasta Podkowa Leśna na lata 2022-2024
Podstawa prawna:
Zarządzenie nr 24/2022 Burmistrza Miasta Podkowa Leśna z dnia 24 marca 2022 r.
Cel:
Plan wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości nakreśla główne kierunki działań Burmistrza Miasta Podkowa Leśna w zakresie gospodarowania nieruchomościami gminnymi. Rozstrzygnięcia o sposobie i formie zagospodarowania poszczególnych nieruchomości, w ramach gminnego zasobu nieruchomości, są podejmowane indywidualnie.
Realizacja w 2022 r.:
W planie opracowano zestawienie oraz prognozę wpływów i wydatków na lata 2022-2024 związanych z gospodarowaniem zasobem mieszkaniowym miasta.
programy Z OBSZARU GOSPODARKI KOMUNALNEJ i energetycznej
Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Podkowa Leśna w 2022 r.
Podstawa prawna:
Uchwały nr 293/XXXVIII/2022 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 7 kwietnia 2022 r.
Cel:
Program ma na celu ograniczenie zjawiska bezdomności zwierząt domowych i gospodarskich oraz zapewnienie właściwej opieki bezdomnym zwierzętom domowym i gospodarskim. Zadaniem programu jest także wyłapywanie zwierząt i doprowadzenie ich do schroniska oraz ograniczenie niekontrolowanego rozrodu zwierząt i edukację społeczeństwa w zakresie obowiązków spoczywających na właścicielach zwierząt.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach niniejszego programu podejmowano następujące działania:
zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt,
kastracja i sterylizacja zwierząt w schronisku dla zwierząt,
odławianie bezdomnych zwierząt,
opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie,
poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt,
usypianie ślepych miotów,
całodobowa opieka weterynaryjna w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt,
działania edukacyjne, służące podniesieniu świadomości mieszkańców w zakresie właściwego traktowania zwierząt.
W roku 2022 Miasto Podkowa Leśna posiadało zawarte umowy w ramach programu opieki nad zwierzętami, wykonując tym samym obowiązek ustawowy. W ramach obowiązującej Umowy został przekazany do schroniska tylko 1 pies, zostało odłowionych 9 zwierząt a zutylizowano 3 szt. zwłok zwierzęcych.
Kompleksowy program uregulowania gospodarki wodnej na terenie Gmin Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 125/XXIII/2016 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 26 kwietnia 2016 r.
Cel:
Celem programu jest określenie działań niezbędnych dla uregulowania gospodarki wodnej na terenie gmin Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów wraz z oceną możliwości ich realizacji pod względem technicznym, ekonomicznym, środowiskowym oraz własnościowym. Program zawiera inwentaryzację urządzeń wodnych istotnych z punktu widzenia gospodarki wodnej jak również zawiera program uregulowania gospodarki wodnej na obszarze PTO i tworzy podstawę efektywnego gospodarowania zasobami wodnymi z uwzględnieniem ochrony stosunków wodnych oraz równowagi między bilansem wodnym w zlewni a rozwojem gospodarczym terenów PTO i jest dokumentem planistycznym kierunkowym dotyczącym strategii zarządzania zasobami wodnymi na obszarze Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów, co stanowi jedno z kluczowych zadań do uzyskania zrównoważonego rozwoju na terenie PTO.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach programu corocznie udrażniane są przepusty oraz utrzymywana drożność rowu RS -11.
Założenia do planu zaopatrzenia Gminy Podkowa Leśna w ciepło, energię elektryczna i paliwa gazowe
Przeprowadzono analizę w ramach „Projektu założeń do planu zaopatrzenia Gminy Podkowa Leśna w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe”. Wynika z niej, że przedsiębiorstwa dostarczające wszystkie rozważane czynniki energetyczne dla Podkowy Leśnej, zapewniają dostawy tych mediów na poziomie zabezpieczającym potrzeby miasta i nie jest na dzień dzisiejszy konieczne opracowanie projektu planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe.
programy Z OBSZARU OCHRONY ŚRODOWISKA i transportu
Program Ochrony Środowiska dla Miasta Podkowa Leśna na lata 2021-2024 z perspektywą na lata 2025-2028
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 256/XXXI/2021 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 16 września 2021 r. w sprawie uchwalenia Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Podkowa Leśna na lata 2021-2024 z perspektywą na lata 2025-2028.
Cel:
Niniejszy program, będący podstawowym narzędziem prowadzenia polityki ekologicznej, ma na celu poprawę stanu środowiska oraz zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi. Podejmowane zadania mają zapewnić skuteczne mechanizmy chroniące środowisko przed degradacją.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach niniejszego programu realizowano następujące działania:
modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych (wymiana źródeł ciepła opalanych paliwami stałymi),
modernizacja, przebudowa i remonty nawierzchni dróg gminnych,
modernizacja, przebudowa i remonty nawierzchni dróg powiatowych,
kontrola gospodarstw domowych w zakresie zakazu spalania odpadów oraz stosowania dopuszczalnego rodzaju opału oraz urządzeń grzewczych,
zwiększenie możliwości retencyjnych obszaru miasta (systemy zbierania i rozprowadzania wód deszczowych, zakładanie ogrodów deszczowych, utrzymanie i rozwój terenów zieleni urządzonej),
prowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnych z zakresu zapobiegania powstawaniu odpadów oraz prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów,
kontrola stanu technicznego zbiorników bezodpływowych oraz częstotliwości ich opróżniania,
kontrola gospodarstw domowych w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.
Strategia rozwoju zieleni na Obszarze Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów wraz z opracowaniem inwentaryzacji zasobów przyrodniczych i koncepcji nowych nasadzeń
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 126/XXIII/2016 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 26 kwietnia 2016 r. w sprawie przyjęcia „Strategii rozwoju terenów zieleni na Obszarze Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów wraz z opracowaniem inwentaryzacji zasobów przyrodniczych i koncepcji nowych nasadzeń”.
Cel:
Strategia zawiera pełną inwentaryzację zasobów przyrodniczych w tym parków, skwerów, użytków ekologicznych, zespołów ekologicznych, zespołów przyrodniczych, rezerwatów przyrody, pomników przyrody, terenów leśnych, terenów rekreacyjnych i pasów zieleni przyulicznej i stanowi dokument planistyczny kierunkowy dotyczący strategii zarządzania terenami zieleni na obszarze Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów i stanowi jedno z kluczowych zadań do uzyskania zrównoważonego rozwoju na terenie PTO.
Realizacja w 2022 r.:
W sierpniu odbyło się spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami dotyczące nasadzeń w pasach drogowych.
Przedstawiono koncepcje m.in. dla ul. Miejskiej, ul. Lotniczej i ul. Wróblej. Opracowano dokumentację projektową oraz wykonano nasadzenia zieleni niskiej i wysokiej w następujących lokalizacjach:
ul. Miejska - na odc. od ul. Jeleniej do ul. Myśliwskiej,
ul. Helenowska - na odc. od ul. Słowiczej do ul. Brwinowskiej,
ul. Wróbla - na odc. od ul. Sokolej do ul. Jaskółczej,
ul. Lotnicza - przy skrzyżowaniu z ul. Brwinowską,
rondo na ul. Kwiatowej.
W 2022 r. na terenie Miasta Podkowa Leśna posadzono w sumie 1.298 bylin, 1.600 krzewów, 34 drzewa i 3.672 rośliny cebulowe.
Wykonano inwentaryzację dendrologiczną, ocenę stanu witalnego oraz opracowano wytyczne do wykonania dodatkowych badań diagnostycznych wybranych drzew.
Prowadzono bieżące prace związane z wycinką i pielęgnacją zieleni wysokiej na terenie Miasta.
Plan usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Podkowa Leśna
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 145/XXXIII/2009 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 26 listopada 2009 r.
Cel:
Niniejszy program ma na celu zaplanowanie bezpiecznego dla zdrowia mieszkańców i środowiska naturalnego usunięcia wyrobów zawierających azbest z obszaru miasta w perspektywie do 2032 r.
Realizacja w 2022 r.:
Wydatkowano kwotę 16.740,00 zł na odbiór azbestu. W 2022 r. usunięto 1.550 m2 wyrobów zawierające azbest z 18 nieruchomości.
Program ograniczenia niskiej emisji w Podkowie Leśnej
Cel:
Niniejszy dokument wyznacza kierunki i działania zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach niniejszego programu, miasto dofinansowuje wymianę pieców węglowych.
W 2022 r. w trwającym naborze na udzielenie dotacji celowej ze środków budżetu Miasta Podkowa Leśna na wymianą kotłów lub palenisk opalanych paliwem stałym na niskoemisyjne, ekologiczne, wysokosprawne źródło ciepła wpłynął 1 wniosek.
Na realizację programu wydatkowano 7.500,00 zł.
Funkcjonuje strona powietrze.podkowalesna.pl, na której można na bieżąco monitorować stan jakości powietrza w mieście.
Strategia rozwoju elektromobilności dla Miasta Podkowa Leśna na lata 2020-2036
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 243/XXVIII/2021 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 29 czerwca 2021 r. w sprawie uchwalenia "Strategii rozwoju elektromobilności dla Miasta Podkowa Leśna na lata 2020-2036".
Cel:
Celem tej strategii jest nakreślenie kierunków rozwoju elektromobilności na terenie Podkowy Leśnej, w tym określenie możliwego potencjału działań, a także wyznaczenie wymaganych poziomów redukcji CO2 poprzez analizę wskaźnikową. Określone w strategii cele nierozerwalnie związane są również z takimi działaniami jak:
promocja niskoemisyjnych lub zeroemisyjnych pojazdów na terenie miasta;
tworzenie warunków do rozwoju i udziału pojazdów elektrycznych w ruchu kołowym na terenie miasta;
upowszechnienie tego rodzaju środków transportu wśród lokalnej społeczności;
wspieranie rozwoju infrastruktury związanej z elektromobilnością.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach realizacji tej strategii w 2022 roku podjęto następujące działania:
CEL I.1 :
Podpisano umowę na montaż instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 200,00 kWp na terenie Miasta Podkowa Leśna wraz z dostawą dwustanowiskowych ładowarek samochodowych.
CEL III.1:
w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności Miasto Podkowa Leśna prowadziło szereg działań mających na celu uświadomienia znaczenia transportu publicznego oraz przesiadania się na rower, jako zeroemisyjnego środka transportu. Podczas tego tygodnia odbył się rowerowy nocny przejazd przez miasto, w którym uczestniczyli rowerzyści oraz rolkarze, a podczas dwóch dni podróżni korzystający z transportu WKD otrzymywali w podziękowaniu kawę lub herbatę oraz miejskie gadżety.
CEL III.2:
w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności na terenie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy zostało ustawione miasteczko ruchu drogowego, na którym uczniowie (oraz po lekcjach - dorośli) mogli szlifować swoje umiejętności w poruszaniu się rowerem po drodze.
Studium komunikacyjne obejmujące wszystkie gałęzie transportu pasażerskiego i towarowego na obszarze Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 140/XXV/2016 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 9 czerwca 2016 r. w sprawie przyjęcia „Studium komunikacyjnego obejmującego wszystkie gałęzie transportu pasażerskiego i towarowego na obszarze Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów”.
Cel:
Studium zawiera część diagnostyczną opartą o wykonane pomiaru ruchu i badania ankietowe mieszkańców PTO, która była podstawą do stworzenia części strategicznej i operacyjnej, przedstawiających misję i wizję obszaru pod kątem transportu, a także hierarchię celów oraz poszczególne działania, które należy podjąć, by osiągnąć założony przyszły stan. Studium jest dokumentem planistycznym kierunkowym przyczyniającym się do optymalizacji procesu inwestycyjnego na całym obszarze funkcjonalnym z punktu widzenia zintegrowanego i intermodalnego systemu transportowego Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów, co stanowi jedno z kluczowych zadań do uzyskania zrównoważonego rozwoju na terenie PTO.
Jako główny cel opracowania wskazano stworzenie zrównoważonego systemu transportowego , który będzie zapewniał mobilność, sprzyjał przyjaznym środowisku zachowaniom transportowym mieszkańców, przyczyniał się do poprawy atrakcyjności terenów PTO jako miejsca zamieszkania oraz wspierał rozwój gospodarczy.
Realizacja w 2022 r.:
Przykłady realizacji zadań w obrębie tego studium:
W 2022 roku WKD Sp. z o.o. rozpoczęła remont związany z budową drugiego toru kolejki WKD na odcinku pomiędzy Miastem Podkowa Leśna a Gminą Grodzisk Mazowiecki.
Ze względu na powyższy remont przy ulicy Lotniczej w Podkowie Leśnej zorganizowano przystanki Zastępczej Komunikacji Autobusowej, będące węzłem przesiadkowym dla osób kontynuujących swoją podróż.
Opracowano koncepcję zmiany stałej organizacji ruchu w Podkowie Leśnej obejmującej wprowadzenie strefy 30, skrzyżowań równorzędnych, strefy płatnego parkowania w centrum miasta oraz elementów uspokojenia ruchu - progów zwalniających dla całego miasta.
Sprawozdawany rok obfitował w wiele inwestycji drogowych na terenie miasta polegających na przebudowie lub odtworzeniu nawierzchni destruktem asfaltowym.
programy Z OBSZARU oświaty
Lokalny Program Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży Miasta Podkowa Leśna
Podstawa prawna:
Uchwała Nr 157/XXVII/2016 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 13 lipca 2016 r.
Cel:
Lokalny Program Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży Miasta Podkowa Leśna został uchwalony w celu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży, motywowania do dalszej nauki, sprzyjaniu rozwojowi zainteresowań. W ramach tego programu zostało ustanowione Stypendium Burmistrza Miasta Podkowa Leśna za wybitne osiągnięcia edukacyjne, sportowe i artystyczne dla uczniów.
Realizacja w 2022 r.:
W obrębie tego programu w 2022 roku zostały przeprowadzone następujące działania:
Przyznano 7 Stypendiów Burmistrza Miasta Podkowa Leśna za wybitne osiągnięcia edukacyjne, sportowe i artystyczne.
Przyznano 18 Stypendiów Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy za wyniki w nauce, osiągnięcia w olimpiadach ogólnopolskich oraz za osiągnięcia sportowe.
Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Podkowa Leśna Burmistrz Miasta Podkowa Leśna uhonorował uczniów z obu podkowiańskich szkół (Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Teresy) złotymi i srebrnymi piórami. Pióra otrzymali absolwenci szkół, uczniowie, którzy osiągnęli najwyższy 100% wynik na egzaminie ośmioklasisty. Specjalne Złote Pióro zostało wręczone absolwentce, która uzyskała maksymalny wynik ze wszystkich przedmiotów. Łącznie wręczono 34 pióra.